Готовые школьные сочинения

Коллекция шпаргалок школьных сочинений. Здесь вы найдете шпору по литературе и русскому языку.

«Лицар культури нації» (Григорій Костюк) - часть 2

У 1948 році Яновському за збірку «Київські оповідання» було присуджено державну премію, напади критиків на його твори вщухли. Епоха сталінізму не давала простору для творчості митцеві з широким романтичним поглядом на життя. Прозаїк написав мало: в 1937 році — трагедію «Дума про Британку», книгу оповідань «Короткі історії» (1940). У роки війни, евакуювавшись до Уфи, випустив збірку оповідань «Земля батьків» (1944). Роман «Жива вода» (1947) зазнав несправедливої критики, автор переробив його під назвою «Мир» (1956).

Письменницька творча лабораторія Яновського була цікавою. У ранній період Яновськии керувався правилом: «Факт і Л», намагався нічого не вигадувати. З часом авторський домисел набув більшого значення, ніж почуте або побачене. У зрілі роки Яновськии віддавав творчості тільки ранкові години, неодноразово переписував текст. Акуратний до педантичності, він любив, щоб у його кабінеті панував зразковий порядок, а всі речі розставлені так, щоб було зручно працювати. Завжди в кабінеті були напохваті блокнотики, де Яновськии фіксував слова, окремі яскраві фрази, короткі діалоги, тобто найбільш цікаве з почутого ним. Потім блокнот змінювали вузенько нарізані смужки паперу, на яких письменник нотував матеріал для твору, сюжет якого він обмірковував. Поступово начерки вимальовувалися в план усього твору. Врешті-решт, на столі з’являвся стос чистого паперу — Яновськии починав писати. У 1954 році вийшла друком «Нова книга» («На ярмарку», «Мистецтво», «Святий вечір»).

Віддавши кращі роки прозі, останнє слово в літературі Яновськии сказав мовою драматургічного мистецтва. У 1953 році він видав драму«Дочка прокурора», яка стала важливою художньою сторінкою і в українській драматургії середини 50-х років, і в тогочасному театральному житті. П’єса «Дочка прокурора» побачила світло рампи за кілька днів до смерті Юрія Івановича. Працюючи над драмою, Яновськии опублікував комедію «Райський табір» (1953), розпочав роботу над тетралогією «Молода воля» (про молоді роки Тараса Шевченка). Тоді ж він створив сценарії художніх фільмів «Зв’язковий підпілля» та «Павло Корчагін», документального фільму «Микола Васильович Гоголь».

Лютневого дня 1954 року подружжя Яновських запросив до себе Михайло Романов — народний артист СРСР, постановник

І виконавець головної ролі у п’єсі «Дочка прокурора», прем’єра якої з величезним успіхом щойно відбулася на сцені Київського драмтеатру імені Лесі Українки. У дорозі письменник почувався зле, тож до Романова викликали швидку, і Юрія Івановича госпіталізували. Проте наступного дня, 25 лютого 1954 року, завершився земний шлях одного з найбільших українських прозаїків XX століття, якого Луї Арагон Назвав «українським Гомером*. Похований Юрій Яновськии на Байковому цвинтарі у Києві.

Яновськии — трагічна постать в українській літературі. Талановитий майстер, який у молодості створив свої найкращі твори, що збагатили нашу літературу, решту часу був змушений виправдовуватись і підлаштовуватися під настанови кабінетних чиновників. Проте письменник здобув широке визнання читачів. Кращі з його творів опубліковані в Болгарії, Німеччині, Польщі, Угорщині, Чехії, Словаччині, Австрії, Італії, Франції.

Словникова Робота. 1. Запам’ятайте значення нового терміна.

Роман у новелах — один із різновидів роману, який використовує новелу як основну композиційну одиницю. Ця форма зародилася в європейській літературі («крутійський» роман). Вирізняють кілька способів побудови роману в новелах — ланцюговий, паралельний та інші.

2. Хто з відомих вам українських митців написав роман у новелах?

Підсумуйте Прочитане. 1. Що вас найбільше схвилювало при вивченні а біографії Юрія Яновського? Яку освіту здобув письменник? 2. У яких літературних жанрах працював Яновськии? Назвіть його знакові твори.

3. Як саме щоденники, листування, спогади письменника допомагають

краще зрозуміти його творчість? 4. Що ви можете розповісти про

«творчу кухню» митця? 5. Окресліть тематику творів Яновського. 6. Що

ви дізналися про період проживання митця в Одесі? 7. Якими методами

тоталітарна система нищила талант письменника? 8. Які драматичні

І Твори Яновського ви знаєте? Назвіть фільми, зняті за його сценаріями.

Ль Поміркуйте. 1. Розгляньте художній портрет письменника і зіставте у^ його з описом митця, зробленим його майбутньою дружиною Тамарою Юріївною після їхнього знайомства: «Важко Сказати, Що Мене Найбільше \ Вразило. Мабуть, Краса, Якою Світився, Чи, Може, Те, Що В Його Зовніи МосТі Було Багато Протиріч. Для Аристократа Він Був Трохи Незграбний І І Якийсь СоромЯзливий. Аристократ, Не Звиклий До Костюма, Це Зву-\ Чить Дивно. Але Селянським Парубком, Яким Насправді Був, Його Теж Не \ Назвеш, Скоріше За Все, Чимось Нагадував Молодого Вченого». Що ви можете сказати про відповідність художнього портрета словесному | описові? 2. Чим вас вразила історія публікації роману «Вершники»? Чому твір вийшов спочатку в перекладі, а згодом — в оригіналі? Про що це свідчило? 3. Чому Олександр Довженко Записав: «Помер Яновськии І Юрій. Нещасливий Мій Друг. Скільки ПамЯтаю, Весь Час Він Мучився, І Страждав Фізично І Душевно. Все Життя Його Було Скорботне»?

Нужна шпаргалка? Тогда сохрани - » «Лицар культури нації» (Григорій Костюк) - часть 2 . Литературные сочинения!

«Лицар культури нації» (Григорій Костюк) - часть 2