Готовые школьные сочинения

Коллекция шпаргалок школьных сочинений. Здесь вы найдете шпору по литературе и русскому языку.

Огляд української літератури 40—50-х років

Велика Вітчизняна війна змінила спосіб буття українських письменників: 109 митців слова воювали на фронті, в партизанських загонах, дехто опинився в евакуації в Саратові, Уфі та інших містах, 25 полягли смертю хоробрих. В окупованому фашистами Києві Спілку письменників України очолила Олена Теліга, Яка видавала часопис «Літаври», організовувала літературне життя. Вона відмовилася співпрацювати з окупантами, тому була розстріляна в Бабиному Яру разом із поетом Іваном Ірлявським. У німецькому концтаборі позбавили життя поета Олега Ольжича, Поліг у бою поет Юрій Липа.

24 червня 1941 року Павло Тичина Опублікував вірш «Ми йдемо на бій». Особливий резонанс викликала його поезія «Я утверж-даюсь!», в якій Тичина висловив ідею безсмертя народу та України, яка зображується як образ караючої месниці («Фашистська гидь! Тремти — я розвертаюсь!.. / Тобі ж кладу я дошку гробову! ІЯ стверджуюсь, я утверждаюсь, І бо я живу*). По радіо Микола Бажан Читав вірш «Клятва», висловлюючи рішучість і непохитність у боротьбі з фашизмом та віру у свободу Вітчизни: «Вкладає меча в руки вірного сина / Наш край, щоб цей меч пломенів. / Ніколи, ніколи не буде Вкраїна / Рабою німецьких катів!*. 26 листопада 1941 року Максим Рильський Озвучив по радіо «Слово про рідну матір», із Саратова і Москви транслювалися передачі українською мовою, які вели Петро Панч, Дмитро Білоус, Ярослав Галан, Іван Цюпа, Терень Масенко Та інші. Письменники своїм словом прислужилися визволенню України, вселяючи надію в перемогу над німецькими окупантами. Взірець високопатріотичної поезії — «Любіть Україну» Володимира Сосюри.

Художній світ лірики. Ще Цицерон Афористично сказав: «Серед брязкоту зброї музи мовчать*. Поети, реагуючи на виклик історії, уподібнювали своє слово до багнета, закликаючи читачів чинити рішучий опір фашистській чумі. Це зумовило тематику, жанровий репертуар творів, стильові шукання митців. У поезії переважають ораторські інтонації, патетика і щирий ліризм. Свого розквіту досягла Громадянська лірикау Що яскраво виявила себе у творчості Миколи Бажана, Максима Рильського, Володимира Сосюри, Павла Тичини, Андрія

К


Малишка та інших поетів. Доміну

ючою була Лірико-неоромантична

стильова течія,
В якій прославля

лися подвиги воїнів на фронті, в тилу

ворога, національна героїка мину

лого. «Отак минуле — не могила,

І Хреста примарний силует, — /

Недарма ж мужнього Данила / Те

пер оспівує поет*,
— писав Максим

Рильський.
До мужнього образу Да

нила Галицького звернувся Микола

Бажан
В однойменній поемі, Шев-

Р^днТмати°1970 ченка — Андрій Малишко («Тарасові

Шевченкові»), Тараса Бульби — Леонід Первомайський («Пісня Тараса Бульби»). Ліричний герой поетичних творів митців — боєць за свободу Вітчизни: «В Поезію увійшов солдат у старій шинелі, з автоматом на грудях, у чоботах, укритих пилюкою походів. Його характер Звитяжність, любов до Батьківщини і ненависть до ворога. Цей солдат — суворий і гнівний в боях, але в нього бувають свої печалі, коли він згадує про сім’ю, про свою домівку, спалену ворогом у далекому селі», — писав у 1944 році Андрій Малишко.

Розвиваються такі жанрові різновиди лірики: Віршпослання («Лист до земляків» Володимира Сосюри; «Бійцям Південного фронту» Максима Рильського); ода («Мій народ» Павла Тичини); вірш-фейлетон («Свиня-наполеончик» Павла Тичини); балада («Балада про Матвія Підкову», «Кашовар», «Балада про Колосочок» Андрія Малишка, «Балада про подвиг» Миколи Бажана); медитація («В безсонну ніч (Думи про Україну)» Павла Тичини, «В серцях відвага соколина» Володимира Сосюри, «Я сорочку знайду вишиванку» Андрія Малишка); пісня («Пісня про Морозенка», «Направо — лебеді» Андрія Малишка). Відзначаються художніми відкриттями поеми «Похорон друга» Павла Тичини, «Данило Галицький» Миколи Бажана, «Син України» Володимира Сосюри, «Прометей» Андрія Малишка, «Неопалима купина» Максима Рильського.

Нужна шпаргалка? Тогда сохрани - » Огляд української літератури 40—50-х років . Литературные сочинения!

Огляд української літератури 40—50-х років