Готовые школьные сочинения

Коллекция шпаргалок школьных сочинений. Здесь вы найдете шпору по литературе и русскому языку.

«Патент на одержання зрілості української прози» (Павло Тичина) - часть 2

«Дитинство» — це лірична історія «малого чабанця* Данил-ка, його перших вражень про світ і переживань, це зворушлива оповідь про дружбу хлопчика з прадідом Данилом. Це щемливий і проникливий твір про початок становлення свідомості героя, про перші зіткнення з болем, самотністю, втратами. Це поетичний трактат про пов’язаність подій, думок, земних і неземних реалій у навколишньому світі.

Відомо, що автор новели «Дитинство» використав розповіді Миколи Куліша Про дитячі роки і рідний Таврійський край. Яновський художньо відтворив факти, пов’язані з життям драматурга та його роду, використав географічні назви, пов’язані з його біографією, — Джарилгачська коса, острів Тендра, Гола пристань, Олешки, Херсон, Каховка тощо.

Новела «Дитинство» — водночас ще й етнокультурний нарис про традиції степового буття. Докладно описано, як відзначають сорок святих, Теплого Олексу, вербну неділю, Великдень, розкрито насичену й різноманітну палітру почуттів і пригод Данилка під час народних обрядів.

У новелі «Шаланда в морі* Йдеться про Івана, єдиного вцілілого нащадка Мусія та Марії Половців: «Тільки Іван працює на заводі і робить революцію*. При поверховому читанні твору цей персонаж здається позитивним. Насправді — це найбільший ідейний фанатик з-поміж братів. Єдина фраза свідчить про його

Микола Самокиш. Хто за що бореться. 1920-ті

Зневагу до родини, до рідної крові: «Рідрозпадається, а клас стоїть, і весь світ за нас, і Карл Маркс*. Іван без краплі співчуття готовий віддати рідного брата на тортури революційному трибуналу. Без сумніву, Іван і Панас добре знають, що чекає останнього, тому приречений отаман махновського загону вдається до самогубства. У своєму загоні Іван не є справжнім керівником. Кілька разів він поглядами запитує дозволу на прийняття рішення в комісара Герта, від якого, очевидно, не зміг захистити й чотирнадцятилітнього Сашка, хоча своєю поведінкою підкреслював, що це лише дитина, яку за участь у громадянській війні годилося б добряче провчити, а не віддавати до трибуналу. Поява червоного загону опоетизована письменником з кон’юнктурних міркувань. Те, що погода змінюється на краще, можна розцінювати як художній прийом. При скрупульозному прочитанні новели бачимо справжнє єство Івана, Герта і червоноармійців. «Гуманіст» Іван пропонує полоненим махновцям або приєднатися до його загону, або вертатися додому, до мирної праці. Серед махновців переважали сини заможних і середніх селян, тому більшість вибрали Другу умову, наївно повірили більшовикові, за що жорстоко поплатилися — Іван наказав кулеметникам розстріляти тих, кому Щойно гарантував життя і волю, а така підлість з боку червоних командирів у ті часи була нормою: «Тоді Іван Половець наказав приготувати кулемети. За його знаком кілька кулеметів почало стріляти, і кулемети спинилися, коли завдання було виконане* . Так чинять тільки негідники і злочинці.


Заслуговує схвалення Іванове бажання врятувати від розстрілу принаймні Сашка. Та комісар Герт, якому надана вся влада в загоні й з яким мусить рахуватися Іван, скептично ставиться до Іванового твердження, що Сашко — ще дитина, тому підлітку перед смертю доведеться пройти катівню революційного трибуналу: «Іван взяв Сашка за чуба, що ви глядав з-під шапки по махновському звичаю, став скубти, як траву, а Герт осміхнувся*. Яновський підкреслює, що Іван — не бездушна людина, його глибоко зачепила смерть рідних, що передано словами: «І Іван Половець загубив трьох своїх братів*. Проте комісар Герт не вміє ні співчувати, ні переживати. Відчуженість і байдужість звучать у його словах: «Одного роду, — сказав Герт, — та не одного з тобою класу*.

*^ Підсумуйте Прочитане. 1. До якого жанрового різновиду належить

Т&> Роман «Вершники»? У чому полягають особливості такого твору?

1 Аргументуйте своє судження. 2. Кого з персонажів новели «Подвійне

Коло» автор найбільше вирізняє і чому? Хто є найкращим другом

Данилка в новелі «Дитинство»? У якій атмосфері зростав хлопчик?

= 3. Що уособлює стара Половчиха в новелі «Шаланда в морі»?

Поміркуйте. 1. Що вам імпонує в образах Мусія та Марії Половців, ^•^ а що відштовхує? 2. Чи можна сказати, що у новелі «Подвійне коло» порушено проблему гуманізму? Доведіть свою думку. 3. Чи можна братовбивство виправдати якоюсь високою і благородною ідеєю? 4. Порівняйте образи матерів у новелах Миколи Хвильового «Я (Романтика)» та Юрія Яновського «Подвійне коло». Що між цими образами спільного, а що відмінного? Якими постають їхні сини? Котрий з них вам більше імпонує й чому? 5. Порівняйте «праведний суд» інквізиторів XX століття у новелі Хвильового «Я (Романтика)» і революційний трибунал у новелі Яновського «Подвійне коло». 6. Що споріднює образи Половчихи із новели «Шаланда в морі» та Ярославни зі «Слова про похід Ігорів»? Чи можна вважати образ жінки-матері, яка І чекає з походу свого чоловіка, баладним?

0

Робота В Групах. Об’єднайтесь у 3 групи. Розподіліть по одному ‘ головному персонажу з роману «Вершники». На основі тексту складіть психологічні портрети братів Половців, доповніть їх портретними деталями. З’ясуйте, що сформувало їхні характери. Про результати спільної роботи доповідатимуть 1—2 учні від групи.

Нужна шпаргалка? Тогда сохрани - » «Патент на одержання зрілості української прози» (Павло Тичина) - часть 2 . Литературные сочинения!

«Патент на одержання зрілості української прози» (Павло Тичина) - часть 2